Ataşehir Adak

0537 635 82 82

Ataşehir Adak Kurban

Ataşehir adak kurban alımında öncelikle dikkat etmemiz gereken konu hijyen kurallarına uyuluyor mu? Kesim yapılan yer hijyenik olup olmadığı kontrol edilmesi gerekmektedir. Kurbanı kesecek kasapların işinde tecrübeli işini layığı ile yapan kişilerden olması gerekmektedir. Adak hakkında öncelikle biraz bilgi vermek istiyorum. Adak, bir kişinin dinen mükellef olmadığı halde, farz veya vacip türünden herhangi bir ibadeti yapacağına,  dair Allah’a (c.c) söz vermesine denilir. Bir kişinin arzu ettiği, dilediği, korktuğu bir şeyden sakınmak için Allah'ın (c.c) yardımı ve desteğini dilemek için birtakım dini mükellefiyetler altına girmesi adak hakkında bize bilgi vermektedir.


Adağın İslami hükümlere göre geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse öncelikle adanan ibadetin cinsinden mutlaka bir farz veya vacibin olması gerekir. Üç gün oruç tutacağım veya kurban keseceğim demek bir adaktır. Ama mallarımı sermaye edeceğim demek adak değildir.  Adayanın akıllı, buluğa ermiş yani ergin olması gerekir. Adanan ibadet ayrıca bir farz veya vacip bir ibadete sebep ve zemin türünden olmamalıdır. Adanan şey Allah`ın razı olmayacağı, günah özelliği taşıyan türden de olmamalıdır.  Adanan şeyin yerine getirilmesi mümkün olmalıdır.  Adanan şey bir malın sadaka olarak verilmesi ise, adanan mal adağı yapanın malından ve servetinden fazla olmamalıdır. Ataşehir adak kurban yerlerinde kurbanların sağlık kontrolleri veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır. Çevre ve halk sağlığını olumsuz etkileyecek görüntülerin oluşmaması ve gerekli hijyenik şartların sağlanması amacıyla yetkili tüm birimler görev başında bulunmalıdır.

Adak olarak kesilecek olan kurbanın bir yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Fakir veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekât verilmesi caiz olmayan anasına, babasına, dedesine, evladına, torununa, kocasına veya karısına, fakir olsalar da, yediremez. Adak kurbanının etini bu sayılanlar dışında kalan ve dinen fakir olan kimseler yiyebilirler. Ataşehir adak kurban yerine gitmek İstanbul’un her yerinden Ataşehir’e ulaşım kolay olduğu için İstanbul'da yaşayan kişiler kolay gidebilir. Ataşehir adak kurban satış merkezi adres yeni sahra mahallesi sütçü yolu caddesi 37 Ataşehir, İstanbul olarak geçmektedir.